İngilizce Öğrenirken Dikkat Edilecek 4 Şey

13.08.2022
Akın Dil Eğitim Merkezi
İngilizce Öğrenirken Dikkat Edilecek 4 Şey

İNGİLİZCE KURSUNDA DİL ÖĞRENİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 4 ÖNEMLİ ŞEY

  1. Dört Temel Dil Becerisini Eşit Bir Şekilde Geliştirmek

Eğitim öğretim alanında teknolojinin yanı sıra yapılan değişiklikler ve yenilikler bu alanlardaki alternatif eğitim kurumlarının da artmasında önemli bir unsurdur. Fakat İngilizce dil kursunda beklentilerin farklı olması, dil öğretimi yaklaşımlarının çeşitlilik göstermesi ya da bu yöntem ve metotların yanlış uygulanması dil öğrenmenin temelini oluşturan okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin farklı seviyelerde olmasına neden olabiliyor. Örneğin; geleneksel çeviriye dayalı, öğretmen merkezli yaklaşımlar dinleme ve konuşma becerilerini etkili bir biçimde geliştiremezken öğrenci merkezli ve iletişime dayalı dil öğretim yöntemi öğrencilerin dinleme ve konuşma becerilerini daha iyi geliştiriyor. İngilizce dil kursunda hedeflenen dil becerisi kazanımları, zaman yönetimi ve diğer birçok etkene bağlıdır. Dil eğitim kurumları hedeflediğiniz kazanımı edinmenizde faydalı olabilir ama dilin bazı kullanım alanlarında yetersiz kalabilir. Dil öğrenirken anadilinizi nasıl ve hangi alanlarda, hangi amaçlarla kullandığınıza bakarak öğreneceğiniz dilin değerlendirmesini yapmalısınız ve alternatif dil öğretim kurumları arasından bu değerlendirmelerinize en uygun olanını seçmelisiniz.

  1. Kendinize Hedefler Koyun ve Bu Hedeflere Göre İlerleyin

Doğuştan beri bildiğimiz anadilimiz bile her gün değişime uğruyor ya da dil öyle bir okyanus ki bizler kendi dilimizle ilgili bazı şeyleri bile yeni öğreniyoruz. Doğal olarak İngilizce de dahil olmak üzere tüm dünya dilleri zaman içinde değişiyor. Dil öğrenmenin zaman aldığını bilerek İngilizce dil kursunda sabırlı olmalı ve hedefleriniz doğrultusunda ilerlemelisiniz. Hedeflerinizi detaylı belirlemek motivasyonunuz artırabilir. Bu hedefleri aşağıdakine benzer şekilde oluşturabilirsiniz:

  • Kendinizi tanıtmak, mesleğinizi vb. söylemek.
  • Sevdiğiniz sevmediğiniz şeyleri tanıtmak.
  • Alışveriş yapmak.
  • Yol tarif etmek.
  • İş konuşmak.

 

Tabi ki bu hedefler artırılabilir. Bunlar gibi hedeflere sahip olmak öğrendiğiniz dili kendi özel hayatınızla ilişkilendirdiği için öğrendiklerinizi kalıcı hale getirecektir. Dilin kalıcı hale gelmesinin yanı sıra hedeflerinize ulaştıkça dil gelişiminizi daha verimli takip edebileceksiniz. Hedeflerin doğru seçilmesi İngilizce dil kurslarından maksimum yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Öğrendiğiniz Dile Maruz Kalın

Öğrenmeyi hedeflediğiniz hedef dile iletişim kurarken maruz kalmak, bu dili kullanmak ve anadilinizden başka bir dilde iletişim kurmak daha iyi öğrenmenizi sağlar. İngilizce öğreniyorsanız İngilizce dil kursunuzda öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz ortamlara dahil olun. Teknoloji ve dijital platformalar sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

  1. Dil Öğrenirken Hata Yapmaktan Asla Korkmayın!

İnsanlar genel olarak hatalarını kabul etmez ya da hata yapmak istemez ancak İngilizce dil kurslarında hedef dil öğrenilirken hata yapmak bu sürecin en önemli ve doğal parçasıdır çünkü hatalardan öğrenmek kalıcıdır. Anadilinizi kullanmadan öğrenmeyi hedeflediğiniz dili kullanarak iletişim kurmaya çalışmak ve hata yapmaktan korkmayıp nerelerde hata yapıldığını değerlendirmek öğrenmeyi kalıcı kılar. Bunun sonucunda hatalarınızı düzelterek hedef dilinizi mükemmelleştirebilirsiniz.

Eğitimlerden
Haberdar Olmak İster Misiniz ?

En son güncellemelerden haberdar olmak ve fırsatları yakalamak için abone olun.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz.
Tamam
Hayır
Çerez Politikamız