YDS DE NE TÜR SORULAR KARŞIMIZA ÇIKAR?

03.09.2022
Akın Dil Eğitim Merkezi
YDS DE NE TÜR SORULAR KARŞIMIZA ÇIKAR?

YDS, adayların İngilizce gramer bilgisi, kelime bilgisi, okuma ve anlama gibi becerilerini test eden bir yapıya sahiptir. YDS’ye hazırlanırken sınavda çıkacak soru tiplerini bilmek ve bunlara çalışmak adayın başarısını olumlu yönde etkileyecektir. Adayların toplamda 80 soru üzerinden karşılaşacağı soru tipleri ve sırası genel hatlarıyla şu şekildedir:

YDS İlk 16 soru, vocabulary (kelime), preposition (edat), tense (yüklem), connectors (bağlaç), relative clauses (sıfat cümleciği), noun clauses (isim cümleciği) ve diğer gramer soruları özelinde oluşmaktadır. Bu bölümde, vocabulary kısmından 1 noun (isim), 1 verb (fiil), 1 adjective (sıfat), 1 adverb (zarf), 2 phrasel verb (takım fiil) olmak üzere toplam 6 soru gelmektedir. Geriye kalan sorularda gramer sorularının belirli bir sayısı olmamakla birlikte ağırlıklı olarak tense, connectors ve preposition sorulmaktadır.

 

10 adet YDS Cloze Test sorusu yer almaktadır. 2 paragraf için 5’er soru vardır. Bu bölümde dil bilgisi seviyesi ölçülmektedir.

 

10 tane YDS Cümle Tamamlama sorusu ile karşılaşırız.Bu soruların 5 tanesinde soru kökünde bağlaç verilir ve uygun cümleyle adaydan tamamlanması istenir. Geri kalan 5 tanesinde ise ana cümle size verilir ve uygun bağlaçlı cümleyi adaydan tamamlanması istenir.

 

 

6 adet YDS Çeviri Sorusu sorulmaktadır. 3 tanesi İngilizceden Türkçeye, 3 tanesi ise Türkçeden İngilizceye çeviri bilgisini ölçmektedir.

 

Toplam 20 soru için 5 paragraf yer almakta ve her paragrafta 4 soru sorulmaktadır. Soru çeşitleri ise net, belirgin ve belirsiz sorular olarak ikiye ayrılabilir.

 

5 YDS Diyalog Tamamlama sorulmaktadır.

 

4 YDS Eş Anlamlı Cümle sorusu gelmektedir.

 

4 adet YDS Paragraf Tamamlama sorusu çözmemiz istenir.

 

Son olarak 5 tane YDS İlgisiz Cümle  ya da Roma Rakamı diye adlandırdığımız soru tipi adaylara sorulmaktadır.

 

YDS’ye nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Akın Dil Kocaeli Şubemizi ziyaret edebilir ve uzman eğitmenlerimizden detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Akın Dil Kocaeli'de de Yakın to.

Eğitimlerden
Haberdar Olmak İster Misiniz ?

En son güncellemelerden haberdar olmak ve fırsatları yakalamak için abone olun.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz.
Tamam
Hayır
Çerez Politikamız