YKSDİL SINAVI NEDİR? KİMLER KATILABİLİR?

25.01.2023
Akın Dil Eğitim Merkezi
YKSDİL SINAVI NEDİR? KİMLER KATILABİLİR?

YKS-DİL SINAVI NEDİR?

Açılımı: YKS-DİL & YDT (Yükseköğretim Kurumları Sınavı - Yabancı Dil)Üniversite, Lisans programlarının, Yabancı Dil ve Turizm Rehberliği bölümlerine girmek isteyenöğrenciler için, ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan bir sınavdır.

YKS DİL & YDT sınavı, 80 sorudanoluşmakta ve 120 dakikalık sürede tamamlanmaktadır.

YKS-DİL SINAVINA KİMLER KATILABİLİR?

Örgün eğitim veren lise veya açık öğretim liselerinin son sınıfında olanlar veya bu okullardan mezunolanlar sınava başvurabilmektedirler.

YKS OTURUMLARI NELERDİR?

YKS 3 oturumdan oluşmaktadır.1. Oturum TYT: Temel Yeterlilik Testi. Her adayın katılmak zorunda olduğu, ön aşama sınavdır. 165dakika sürmektedir.Türkçe 40 soru, Sosyal Bilimler 20 soru, Matematik 40 soru, Fen Bilimleri 20 sorudan oluşmaktadır.Cumartesi günü 10.15 – 13.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

YKS 2. Oturum AYT: Alan Yeterlilik Testi, sayısal, eşit ağırlık veya sözel olmak üzere üç alanlarındanoluşur.Pazar günü 10.15 – 13.15 saatleri arasında yapılmaktadır.

YKS 3. Oturum YDT – YKS-Dil: Yabancı Dil Testi. Üniversitede dil bölümü okumak isteyen adaylarıngirmesi gereken, 80 sorudan oluşan sınavdır. 120 dakika sürmektedir.Pazar günü 15.45 – 17.45 saatleri arasında yapılmaktadır.Önemli Not: Pazar günü yapılan her iki sınava, adaylar isteğe bağlı olarak birine veya her ikisine katımgösterebilmektedir.

Eğitimlerden
Haberdar Olmak İster Misiniz ?

En son güncellemelerden haberdar olmak ve fırsatları yakalamak için abone olun.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz.
Tamam
Hayır
Çerez Politikamız